Nasze cele są ci bliskie i chcesz do nas dołączyć,

wypełnij deklarację dostępną  TUTAJ

DOŁĄCZ DO NAS!

WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA!

Pdoba ci się to co robimy?

Wesprzyj nasze działania dowolną darowizną.

numer konta: 16 1600 1462 1737 1205 2000 0001

TOWARZYSTWO INICJATYW KULTURALNYCH "ALAMO" 2022 - 2024. 

13 listopada 2023

PAROWOZEM DO NIEPODLEGŁOŚCI!

Gdzie, jak nie w Wolsztynie ekipa T.I.K. "ALAMO" mogłaby świętować Dzień Niepodległości! Zwłaszcza, że nie było to tylko świętowanie. Spędziliśmy w Parowozowni kilka wypełnionych twórczą pracą dni:

  • nasz zawodowy tłumacz pełnił funkcje translatorskie podczas całodziennego spotkania Dyrekcji Parowozowni i władz miasta z przedstawicielami angielskiego stowarzyszenia miłośnikó kolei parowej Swanage Railway Project

  • wspólnie z Działem Promocyjno-Muzealnym przygotowywaliśmy oprawę "Poznańczyka", czyli Niepodległościowego pociągu specjalnego prowadzonego przez specjalnie na ten dzień wystrojoną "Petuchę"

  • razem z Dyrekcją Parowozowni i producentami Festiwalu "CZYSTE COUNTRY" opracowaliśmy harmonogram działań organizacyjnych i projektowych oraz ramowe programy wydarzeń kulturalnych i atrakcji na 2024 rok dla Parowozowni, Parady Parowozów i cyklu "Country Pod Parą"

 

A na zakończenie - Święto Niepodległości w retro pociągu z parowozem Pt47-65 z Wolsztyna do Poznania! Na pokładzie pociągu nasza oprawa artystyczna, rekonstruktorzy Powstania Wielkopolskiego, nasze katalogi "HISTORIA PARĄ NAPISANA - OSTATNIA TAKA PAROWOZOWNIA" i tradycyjne rogale marcińskie dla wszystkich uczestników, a nade wszystko piękna, pozytywna, świąteczna atmosfera i niezapomniany klimat multipokoleniowej integracji w retro wagonach.

Pełną parą i z wiatrem (i sadzą!) we włosach zabieramy się do pracy, żeby 2024 był jeszcze bogatszy w wydarzenia kulturalne i turystyczne atrakcje!

O "Poznańczyku":

Pociąg retro, inspirowany pociągiem pancernym nr 11 „Poznańczyk”, który w latach 1918-1919 wspierał Powstańców Wielkopolskich w drodze do odzyskania Niepodległości.Przejazd na trasie Wolsztyn – Grodzisk Wielkopolski – Stęszew – Poznań Główny – Poznań Wola i z powrotem połączony był z bezpłatnym zwiedzaniem Muzeum Broni Pancernej. Podróż upływała pasażerom pod znakiem historii, którą przybliżała kilkunastoosobowa grupa rekonstruktorów z Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia i Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej w uniformach Wojska Polskiego z 1918 roku.Na pokładzie pociągu odbyły się pogadanki historyczne z rekonstruktorami, każdy podróżny zaś miał możliwość skosztowania wypiekanego przez Koło Gospodyń Wiejskich rogalika nawiązującego do wielkopolskiej tradycji wypieku rogali świętomarcińskich. Wśród pozostałych atrakcji znalazły się inscenizacje historyczne na stacjach kolejowych w Stęszewie, Poznaniu Głównym oraz Poznaniu Woli, uroczysty przemarsz do muzeum, gdzie odbyło się odświętne odśpiewanie Hymnu Narodowego oraz krótkie scenki inscenizacyjne m. in. pokaz musztry wojskowej i walki powstańcze.W Muzeum Broni Pancernej znajduje się dziś ponad 100 pancernych pojazdów opowiadających niezwykłą historię wojskowości. Podczas wizyty można było skosztować dań kuchni polowej i rozsmakować się w „żywej” lekcji historii o kolei, wojskowości i kształtowaniu patriotyzmu. Zaprezentowano historyczny i współczesny sprzęt wojskowy, a także przybliżono historię improwizowanego pociągu pancernego numer 11. Ostatnim punktem programu była wizyta na stacji w Stęszewie, gdzie udostępniono Izbę Pamięci Poznańskiego Węzła Kolejowego Stacja Stęszew - Izba pamięci Poznańskiego węzła kolejowego. prowadzoną przez Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa, którego głównym celem jest otaczanie opieką wszelkich pozostałości dawnej kolei. W izbie muzealnej można było zobaczyć umundurowania kolejowe, stare dokumenty i literaturę, oznakowanie i sygnalizację oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Muzyka: „Pieśń Poznańczyków” napisana podczas Powstania Wielkopolskiego w 1919 roku.

Tekst i materiał video: Parowozownia Wolsztyn