Nasze cele są ci bliskie i chcesz do nas dołączyć,
wypełnij deklarację dostępną TUTAJ
Pdoba ci się to co robimy?
Wesprzyj nasze działania dowolną darowizną.
numer konta: 16 1600 1462 1737 1205 2000 0001
TOWARZYSTWO INICJATYW KULTURALNYCH "ALAMO" 2022 - 2024.
W miniony piątek w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie odbył się pokaz premierowy filmu dokumentalnego "HISTORIA OD 100 LAT CODZIENNIE PARĄ PISANA - OSTATNIA TAKA PAROWOZOWNIA", w którym udział wzięli pomysłodawcy i autorzy filmu, bohaterowie dokumentu będący pracownikami parowozowni Tomasz Opaska i Wojciech Sitkowski, a także Robert Bocian – konstruktor replik wolsztyńskich lokomotyw. W spotkaniu uczestniczyli również zastępcy burmistrza Wolsztyna Tomasz Spiralski i Katarzyna Hordecka, starosta Jacek Skrobisz oraz Włodzimierz Finke - zastępca dyrektora departamentu transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz dyrekcja Parowozowni Wolsztyn.
Wydarzenie odbyło się dzięki gościnności dyrekcji wolsztyńskiego LO, a na widowni oprócz zaproszonych gości zasiedli przede wszystkim licealiści i kadra pedagogiczna liceum.
Wprowadzenie do projekcji filmu wygłosiła Magdalena Łuszczyńska - kierownik produkcji festiwalu Czyste Country oraz przedstawicielka Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych "ALAMO". Towarzyszył jej red. Bartłomiej Pomianowski – pasjonat lokomotyw parowych i wieloletni prowadzący Parady Parowozów.
Oprócz produkcji i projekcji historycznego dokumentu filmowego opowiadającego stuletnią historię parowozowni Wolsztyn, opartego na narracji, wywiadach z historykami, świadkami historii, notacjach filmowych i archiwach TVP, na realizację projektu składał się również ekspercki panel dyskusyjny na temat "Wczoraj, dziś i jutro Parowozowni Wolsztyn", w którym udział wzięli wspomniani już przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego oraz dyrektor instytucji kultury.
Pokaz premierowy oraz panel dyskusyjny skierowane były przede wszystkim do młodego odbiorcy, bo poza dokumentacją historii i dziedzictwa Parowozowni Wolsztyn, to najważniejszą rolą tego dokumentu jest uświadomienie wartości dziedzictwa kulturowego zabytkowej parowozowni, którą ci młodzi ludzie mają na wyciągnięcie ręki i o której losach i przyszłości już za kilka, kilkanascie lat to własnie oni będą decydować.
Film trafi do dystrybucji ogólnodostępnej już za kilka dni, aktualnie nasi wolontariusze pracują przy edycji i synchronizacji napisów, w trakcie jest także tłumaczenie napisów na język angielski.
A na razie zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmowego i fotorelacji z premiery i panelu dyskusyjnego.