Nasze cele są ci bliskie i chcesz do nas dołączyć,

wypełnij deklarację dostępną  TUTAJ

DOŁĄCZ DO NAS!

WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA!

Pdoba ci się to co robimy?

Wesprzyj nasze działania dowolną darowizną.

numer konta: 16 1600 1462 1737 1205 2000 0001

TOWARZYSTWO INICJATYW KULTURALNYCH "ALAMO" 2022 - 2024. 

21 maja 2024

NEW EUROPE RAILWAY HERITAGE TRUST

To była niezapomniana podróż! Na zaproszenie brytyjskiego stowarzyszenia NEW EUROPE RAILWAY HERITAGE TRUST wspólnie z Dyrekcją Parowozowni Wolsztyn odbyliśmy kilkudniową wizytę studyjną w najważniejszych kolejowych obiektach zabytkowych Wielkiej Brytanii.

Przedstawicielka T.I.K. "ALAMO" poza pełnieniem roli tłumacza dla polskiej delegacji, była także gościem NERHT w ramach współpracy organizacji non-profit wspierających historyczne dziedzictwo kolejowe w Europie, a w szczególności w Wolsztynie.

W ramach wizyty odwiedziliśmy:

DIDCOT RAILWAY CENTRE - położone na blisko 10 hektarach zabytkowe centrum kolei parowej i parowozów, z parowozownią, własną halą napraw, muzeum parowozów i wagonów, lokalną linią turystyczną i bogatym zbiorem archiwów dziedzictwa kolejowego Wilekiej Brytanii

British National Railway Museum (Muzeum Narodowe Historii Kolei) w Yorku, gdzie przewodnikiem polskiej delegacji był jego emerytowany Dyrektor, a wśród eksponatów między innymi największy parowóz wyprodukowany kiedykolwiek w Europie i słynny "Mallard": najszybszy parowóz w historii, który osiągał prędkość 200 km/h i stanowi jeden z najcenniejszych eksponatów kolejowego dziedzictwa na świecie

wycieczkę retro wagonami muzealną linią kolejową Bluebell Railway w Sussex z zabytkowym kompleksem stacji na trasie, muzeum parowozów i stanowiącą centrum kolejowej rekreacji i edukacji retro stacją Sheffield Park Station w stylu lat 40 ubiegłego wieku i obsługującą linię parowozownią

Na zakończenie wizyty, Dyrektor Parowozowni Wolsztyn wziął udział w Walnym Zgromadzeniu Członków NERHT w Londynie, gdzie wystąpił z prezentacją historii i obecnej działalności Parowozowni Wolsztyn.

NEW EUROPE RAILWAY HERITAGE TRUST to stowarzyszenie będące członkiem głównej organizacji brytyjskiej HERITAGE RAILWAY ASSOCIATION, zrzeszającej wszystkie organizacje non-profit działające na rzecz zachowania i popularyzacji kolejowego dziedzictwa w Anglii i wspierające te działania w Europie. Misją i zadaniem NERHT w tej strukturze jest wsparcie i promocja zachowania dziedzictwa kolei w krajach byłego bloku wschodniego.

To była fenomenalna, edukacyjna i niezwykle inspirująca podróż w czasie, wypełniona spotkaniami i budująca wzajemne relacje i przyszłą współpracę. Jej pierwszym efektem jest decyzja o zorganizowaniu następnej międzynarodowej konferencji kolejowych NGO własnie w Parowozowni Wolsztyn w 2026 roku. Konferencja EUROPE RAILWAY HERITAGE odbywa się regularnie co 4 lata, a jej celem jest wymiana doświadczeń, nawiązywanie współpracy i budownie relacji pomiędzy organizacjami non-profit zajmującymi się zachowaniem dziedzictwa i historii kolei, przedstawicielami samorządów i kolejowych instytucji.

Przywieźliśmy setki filmów i fotografii i taką ilosć wrażeń, że niemożliwym jest oddanie ich w kilku słowach artykułu. Ponieważ "jeden obraz jest wart tysiąc słów" zapraszamy w podróż brytyjską retro koleją w naszej fotogalerii, której zawartość jest i tak tylko wycinkiem tego, co zobaczyliśmy i przeżyliśmy.

Składamy serdeczne podziękowania na ręce Dyrekcji Parowozowni Wolsztyn za zaufanie i umożliwienie nam bycia częścią tej wspaniałej wyprawy.